Friday, January 25, 2008

Studiranje u SAD/USA: Part II

Kao sto obecah, krece drugi deo price o upisivanju fakulteta. U najnovijem broju chasopisa "Chvarci i kavurma" citacete:
- kad?
- gde?
- kako?
- zasto?
- kako izabrati?
(ne nuzno tim redom :))

Zasto?
Zato sto imate zelju da provedete neko vreme u inostranstvu, na stranom fakultetu, zato sto zelite da studirate nesto cega nema u Srbiji, zato sto zelite da upoznate nove ljude, zato sto... Odgovora ima mnogo, najbolje je potraziti ga u sebi.

Kad?
Nikada nije prerano da se pocne sa razmisljanjem. Ipak je to korak koji zahteva puno vremena, istrazivanja i ucenja. Optimalno je da se testovi polazu negde u maju/junu trece godine srednje skole (ko nije do sada ukapirao, pricam iskljucivo o diplomskim studijama :)), a zadnji voz (koji se NIKAKO ne preporucuje) je da se krene s polaganjem u novembru (u 4. godini), tako da... prosudite sami.

Gde?
SAT testovi se polazu u BG-u, a ako tamo nema termina, moj izbor je bio Skoplje. TOEFL moze da se polaze u Nisu, Beogradu, Novom Sadu i Subotici. Sve ostalo se radi iz topline doma uz sitne skokove do srednje skole i najblize poste/shpeditera (u zavisnosti od dubine dzepa :)).

Kako?
Lako uz Sinalco :) Najkrace receno, obavi se sveobuhvatno istrazivanje, proberu fakulteti, vidi se kakva je njihova politika testiranja, odrade se ti testovi, popuni brdo formulara, nesto posalje preko neta, nesto pisamcima i onda se ceka. Duuuugo se ceka. Obicno su deadline-ovi za slanje materijala od 1.1. do 15.1. (odnosi se na godinu kada je onaj ko se prijavljuje 4. godina srednje), za finansijsku pomoc nesto kasnije (ne mnogo kasnije), a rezultati stizu marta/aprila. Pod rezultatima podrazumevam da se sazna da li vas je fakultet primio, odbio ili stavio na listu cekanja.

Kako izabrati?
Vekovno pitanje oko izbora fakulteta je da li odabrati college ili university. Iskreno receno, ja i dalje duboko verujem da ne postoji osoba koja zna sta je razlika izmedju ova dva. Koliko sam ja shvatila, college je kao usko specijalizovani uni, tj. uni se sastoji od nekoliko college-a. U principu, razlika sto se tice diplome koju cete da dobijete ne postoji, tako da je nebitno. Odabir fakulteta u SAD-u nije kao odabir kod nas. Fakultet nije mesto na kome cete samo da odslusate predavanja, date ispite i gotovo. Tamo cete ziveti posto najveci broj ljudi obitava na kampusu (oooosim ako nemate bogatog rodjaka koji ce da placa stan :)), okruzeni kolegama. Dakle, osim kriterijuma da li fakultet nudi smer(ove) koji vas zanima(ju), treba ubaciti gomilu drugih. Meni je recimo bilo jako bitno da fakultet ne bude religijski orijentisan. Verovatno je to na vecini sad samo tradicija, ali nije mi se dopalo da me na index-u sajta docekaju profesori u mantijama. Onda, verovatno zelite coed fakultete tj. da ima i muskih i zenskih studenata. Nekome je bitna lokacija, nekome nesto sasvim drugo. Dobra polazna tacka za odabir je College board. Doticni sajt ce biti ponovo aktuelan kad budem pisala o SAT-u, ali korak po korak :) Tamo je college search sa milion parametara, ali ni to mu ne pomaze da bude manje debilan :) U principu, malo vise parametara rezultuje sa 0 colleges found, a malo manje sa 487 colleges found. Bilo kako bilo, mozda se nekom i posreci, a u krajnjoj liniji pruza bar neke osnovne informacije o fakultetu. Njih svakako ne treba primati zdravo za gotovo, nego ako vam se mestashce zasvidja, lepo sve treba proveriti na zvanicnom sajtu (pogotovu oko finansijske pomoci). Sta je jos tu bitno... Pa bitno je proceniti sanse na fakultetu. Neko ko ima zlatnu medalju sa IMO-a i pristojne rezultate s testiranja, verovatno nece imati problema bilo gde, ali... Za nas, obicne smrtnike je to malo tezi slucaj :) Prvo, u USA postoji svega nekoliko fakulteta koji su need-blind. To znaci da njima nisu bitne vase platezne sposobnosti (a skolarine idu do 50.000$). Kod ostalih ce to da bude veliki problem jer nemaju tolike budzete da primaju svakog ko im posalje prijavu. Zato, ako bi isli posto-poto, odaberite 2-3 fakulteta koje bas zelite, bez obzira na sanse, kod 2-3 budite realniji, a nije lose imati i 2 nesto slabija kao backup varijantu (ja nisam ovo poshtovala, ali opet, ne zelim da idem po svaku cenu :)). Iako bas ne volim statistike jer su deprimirajuce, evo liste fakulteta po acceptance rate-u. Za one koji pucaju na visoko, America's best colleges po US News-u. U principu, nikakvo moje pisanje ne moze mnogo da pomogne, odabir trazi vreme... puno vremena, zato i kazem da o svemu treba razmisljati unapred. Zato, Google u shake i na posao.

Sledeci deo: SAT, TOEFL i ostale ruzne skracenice


P.S. Nekako sam naterala blogspot da mi ubaci ono [Read more] da mi se ne bi prva strana otegla kao gladna godina. Iz prilozenog se da videti da sam nesto zeznula, ali mi se previse spava da bih razmisljala o veeeeelikom belom prostoru :)

3 comments:

Anonymous said...

nisi li vec pisala o TOEFL-u?

Sanja said...

Jesam, o testu detaljno cu samo da ostavim link, ali moram da objasnim kako funkcionise, kad mora da se polaze, kad ne itd :) Ne mislis valjda da sam luda da opet kucam sve ono ;)

Anonymous said...

haha, ne bih da odgovorim na to pitanje :)

Powered By Blogger